Photo Iris Gleicke Enlarge

Iris Gleicke, Parliamentary State Secretary (3744 x 5616 px)

© Office Gleicke/Sandra Ludewig

Personal information
Born in Schleusingen on 18 July 1964; Protestant; married; one son
Construction engineer (university of applied sciences)

Political career
Co-founder of the local branch of the SPD in Schleusingen
Member of the German Bundestag since 1990

1990-1998
Deputy housing policy spokesperson for the SPD parliamentary group in the German Bundestag

1994-1998
Member of the Study Commission on overcoming the effects of the SED dictatorship as part of the process of German re-unification. Member of the board of trustees of the Federal Agency for Civic Education (Bundeszentrale für politische Bildung)

November 1998-October 2002
Deputy Chairperson of the SPD parliamentary group for Transport, Building and Housing, and Youth in the German Bundestag

October 2002-2005
Parliamentary State Secretary at the Federal Ministry of Transport, Building and Housing; Federal Government Commissioner for the New Federal States

November 2005
Elected Parliamentary Secretary of the SPD parliamentary group in the German Bundestag

November 2006
Elected Spokesperson for the group of SPD parliamentarians from Eastern Germany in the German Bundestag

October 2009
Re-elected Spokesperson for the group of SPD parliamentarians from Eastern Germany in the German Bundestag; re-elected Parliamentary Secretary of the SPD parliamentary group

March 2010
Elected deputy chair of the SPD in Thuringia, re-elected in March 2012

January 2012-October 2013
Deputy member of the Bundestag Committee of Inquiry into the NSU Committee of Inquiry into the NSU

From 17 December 2013
Parliamentary State Secretary at the Federal Ministry for Economic Affairs and Energy

From 8 January 2014
Federal Government Commissioner for the New Federal States

From 29 January 2014
Federal Government Commissioner for Small and Medium-sized Enterprises and Tourism

Honorary positions/voluntary work
Member of the Trade Union for Construction, Agriculture, and the Environment
Member of the Workers' Welfare Association (Arbeiterwohlfahrt)
Member of "Gegen Vergessen - für Demokratie" e. V.
Member of the board of the Workers' Samaritan Federation (Arbeiter-Samariter-Bund)
Chairperson of the Suhl branch of the Workers' Samaritan Federation
Member of the board of the tenants' association of Thuringia
Founder/chairperson of Friends of the Wiesenbauschule Youth Centre in Schleusingen
Member of the advisory council of the Firefighters' Association in Thuringia
Chairperson of the Suhl handball club
Active member of the Alliance against Right-wing Extremism in Schleusingen